elipticky trenazer rotoped

Na chudnutie, kondičku aj komplexné posilnenie svalstva celého tela, na to všetko je dobrý eliptický trenažér. Ide o fitness stroj, ktorý by mal byť súčasťou každého domáceho fitka a to pre jeho univerzálnosť a flexibilitu. Dokáže nahradiť a skĺbiť výhody viacerých strojov súčasne do jedného: rotoped, bežiaci pás, stepper aj cyklotrenažér. Vďaka tomu posilníte naraz nohy, ruky, chrbát, hrudník a zadok, presne tak, naraz!

Cvičenie na crossovom trenažéry, ako sa tiež nazýva, posilňuje nielen svaly, ale aj srdce. Bez väčšieho namáhania kĺbov môžete zlepšiť svoju fyzickú kondíciu a ide o vytrvalostné cvičenie. Tam výhody zďaleka nekončia. Ak ide o chudnutie, ukazuje sa, že eliptické trenažéry sú jedným z najúčinnejších strojov, aké môžete skúsiť.

Otázkou zostáva, podľa čoho by ste si mali eliptický trenažér vybrať a ktoré sú tie najlepšie. Odpovedať na to univerzálne nejde, skúsenosti a recenzie užívateľov závisia od toho, za akým účelom sa rozhodli na zariadení cvičiť. Napriek tomu sa pokúsime zostaviť návod, ako nájsť ideálny eliptický trenažér a predstavíme si pár silných kandidátov. Pre niekoho bude stačiť aj ten najlacnejší model, no povieme si, ktoré funkcie sú dôležité.

Ako a podľa čoho vybrať eliptický trenažér pre seba

Myslíte si, že cez internet nie je možné kúpiť kvalitný crossový trenažér? Mýlite sa, stačí len vedieť, na ktoré vlastnosti a parametre by ste sa mali zamerať najviac. K tomu môžu veľmi dobre poslúžiť otázky, ktoré by ste si mali položiť v duchu pred kúpou tohto stroja. Na základe odpovedí na ne zistíte, akú výbavu by mal mať model pre vás.

Nezabudnite si hneď na úvod položiť nasledujúce otázky:

  • Čo očakávam a prečo chcem práve eliptický trenažér?
  • Ako často a kde ho budem využívať, koľko mám miesta?
  • Aké funkcie od trenažéra očakávam a aké ovládanie má mať?
  • Akú mám aktuálnu hmotnosť a aká je moja aktuálna kondícia?
  • Aký je môj cenový rozpočet a koľko som ochotný zaplatiť?

Nielen na tieto otázky sa pokúsime spoločne nájsť odpovede v návode, ako elektrický trenažér vybrať. Pozrieme sa aj na to, aké má účinky a výhody cvičenie na ňom. Povieme si tiež, ktoré svalové partie viete na trenažéri precvičiť najlepšie a na ktoré už naopak budete potrebovať aj iné zariadenie. V neposlednom rade si aspoň z rýchlika povieme, ktoré vlastnosti, parametre a funkcie sú pre vás ako užívateľa dôležité.

Prv, ako sa k tomu dostaneme, tu máme pre netrpezlivých záujemcov prehľad TOP eliptických trenažérov na trhu. Pri zostavovaní výberu sme sa pozerali na kúpu z viacerých uhlov pohľadu. Nehľadali sme iba najlacnejšie či najvýkonnejšie modely, ale aj tie, ktoré majú najlepší pomer ceny a vybavenia. Na svoje si tak príde každý.

Recenzie najlepších eliptických trenažérov roku 2021

inSPORTline inCondi ET 600i

Jednoznačný víťaz, model inCondi ET 600i sa nenechá zahanbiť ani v konkurencii s oveľa drahšími trenažérmi. Zároveň ponúka za výbornú cenu nadpriemernú výbavu a robustnosť. Vysoká nosnosť až 200 kg, kvalitné ložiská SKF a remeňový systém BeltDrive zaručujú unikátny zážitok. Nemusíte sa báť ani najvyššej záťaže, v domácom fitku využije stroj celá rodina a netreba ho šetriť. Záťažové koleso má až 8 kg, chod je teda maximálne plynulý. Poklad sa skrýva vo vnútri v softwarovom vybavení a možnostiach.

Výhody:

  • vysoko stabilná konštrukcia a mimoriadne odolný rám trenažéra
  • rozostup nášľapov až 20 cm, 3-dielne kľuky so strojovými ložiskami
  • možnosť prepojenia s aplikáciami, vrátane Kinomap a Google Maps
  • množstvo prednastavených tréningov a programy pre meranie tuku v tele
  • funkcia HRC, kedy stroj mení záťaž pre čo najefektívnejší tréning
  • elektronické ovládanie záťaže pre maximálne pohodlie pri cvičení

Nevýhody:

  • vyššia hmotnosť stroja, aj napriek kolieskam trocha ťažšia manipulácia
  • zbytočne drahá výbava, ak ho nebudete využívať naplno

inSPORTline Atlanta Black

Tento model je zlatou strednou cestou a ponúka kvalitu bez zbytočných kompromisov. Umiestnenie záťažového kolesa vzadu, kvalitné ložiská s dlhou životnosťou a pevná konštrukcia vydržia aj dlhodobú záťaž. Hmotnosť záťažového kolesa je 7 kg, čo je ideálny stres, pedále sú nastaviteľné v troch úrovniach, čo je dostatočne flexibilné. Počítač vám zobrazí rozšírené údaje, vrátane tepovej frekvencie. Trenažér je už rokmi overený, má tichý chod aj vďaka systému BeltDrive a ergonomicky tvarované rukoväte.

Výhody:

  • optimálna hmotnosť záťažového kolesa a jeho umiestnenie v zadnej časti
  • až 8 stupňov záťaže, jej ovládanie je manuálne a veľmi jednoduché
  • dobre vybavený počítač vrátane merania kalórií a frekvencie tepu
  • kvalitné ložiská typu SKF a strojové ložiská v namáhaných miestach
  • stabilná konštrukcia s možnosťou využitia transportných koliesok

Nevýhody:

  • dĺžka kroku je fixná a to 40 cm, chýba možnosť nastavenia
  • samotné nášľapy sú trocha klzké, konštrukcia nie je skladacia

inSPORTline Hodore ET

Ak siahnete po tomto trenažéri, máte istotu, že neminiete ani jedno euro navyše zbytočne. Toto je ľudová voľba, ktorá prinesie do vašej domácnosti nevyhnutné funkcie a jednoduché použitie. Ovládanie je totiž manuálne a systém bŕzd je magnetický. Hmotnosť záťažového kolesa je na dolnej hranici, konkrétne má 4 kg. Vybrať si môžete 8 stupňov záťaže, pre začiatočníkov a menej náročných používateľov ideálny rozsah. Dĺžka kroku je 33 cm, čo je tiež vhodné pre tých, čo ešte nemajú dostatočnú kondičku.

Výhody:

  • meranie tepovej frekvencie aj spálených kalórií počítačom
  • transportné kolieska a systém vyrovnania nerovností na podlahe
  • dobrá výbava, vrátane stojana na fľašu alebo stojana na tablet
  • jednoduché a bezproblémové ovládanie záťaže, výber z 8 stupňov
  • iba 4 kg hmotnosť záťažového kolesa, ideálne pre začiatočníkov

Nevýhody:

  • pre pokročilých športovcov trocha kratšia dĺžka kroku a to iba 33 cm
  • snímať tepovej frekvencie je iba vo fixných držadlách

inSPORTline Caracas

Caracas od výrobcu inSPORTline je moderným trenažérom. Do domáceho fitka je ako stvorený a ponúka plynulé cvičenie aj vďaka elektronickému ovládaniu záťaže. Dokopy tu nájdete 24 tréningových programov a to vrátane BodyFat či HRC. Vstavaný počítač disponuje bohatými funkciami a to aj vďaka vybaveniu hrudným pásom. Ložiská sú strojové a rám je pevný, vydrží záťaž do 150 kg. K dispozícii je až 16 stupňov záťaže, konštrukcia je ideálna aj z pohľadu rozkročenia. Dĺžka kroku je v strede a je pevná, 39 cm.

Výhody:

  • robustná a stabilná konštrukcia a tichý chod vďaka BeltDrive
  • stroj má HRC program aj WATT program, využijú ich aj profíci
  • perfektne tvarované rukoväte s pogumovaním, ruky sa nekĺžu
  • pohodlná zmena záťaže elektronicky, na výber máte 16 stupňov

Nevýhody:

  • vysoká hmotnosť stroja, ťažšie sa transportuje aj napriek kolieskam
  • dĺžka kroku môže byť pre vyššie osoby trocha krátka

inSPORTline Avalor ET

Toto je profesionálny trenažér, ktorý ponúka jedinečný zážitok. Má robustnú konštrukciu, nosnosť až 150 kg a dĺžku kroku až 52 cm. Ovládanie je elektronické, k dispozícii je až 20 stupňov záťaže. Spoľahlivý brzdný systém zaručuje dlhú životnosť, podobne ako aj kvalitné ložiská. Stroj je určený pre tých, čo hľadajú veľmi efektívne zariadenia pre cvičenie, chudnutie aj posilňovanie svalstva. Vynikajúco simuluje bežecké lyžovanie aj výstup do kopca. Za zmienku stojí možnosť programov HRC aj WATT.

Výhody:

  • trenažér aj pre profesionálov, zvládne vysokú dlhodobú záťaž
  • 19 programov na výber, vrátane 12 prednastavených a 4 užívateľských
  • umiestnenie záťažového kolesa vpredu s hmotnosťou až 8 kg
  • nadpriemerná dĺžka kroku a to až 52 cm, ideálne pre vyššie osoby

Nevýhody:

  • neobsahuje držiak na fľašu, až nepochopiteľné mínus
  • vysoká hmotnosť celého stroja, neuveriteľných 100 kg

Prv, ako začnete pozerať parametre a funkcie

Výber eliptického trenažéra je oveľa náročnejší, ako si myslíte. Musíte pozerať nielen na jeho technické parametre, ale odpovedať si aj niekoľko základných otázok. Podľa nich zistíte, či sa vám tento fitness stroj hodí a aj to, na akú kategóriu by ste sa mali zamerať. Veľa záleží aj od toho, aké svalové partie chcete precvičiť, podľa toho voľte model.

Čo očakávam a prečo chcem práve eliptický trenažér?

Eliptický trenažér je univerzálny fitness stroj s potenciálom nahradiť mnoho iných zariadení vo vašom domácom fitku. Vďaka nemu viete precvičiť nohy, zadok, chrbát, hrudník aj ruky, preto v tomto ohľade postupujte pri výbere. Ak chcete precvičovať iba jednu z týchto partií a ostatné nie, je kúpa eliptického trenažéra bezpredmetná. Predpokladáme ale, že ak ste sa dostali až sem, tak presne viete, že chcete komplexný tréning.

Ako často a kde ho budem využívať, koľko mám miesta?

Dĺžka crossových trenažérov sa pohybuje v rozmedzí zhruba od 120 do 200 cm. Nejde teda vôbec o nejaký malý a nenápadný fitness stroj, práve naopak. Nezabúdajte na to, že počas cvičenia budete vykonávať pohyb rukami aj do strán a preto si treba nechať rezervu v priestore. Podľa toho, ako často budete na eliptickom trenažéri cvičiť, voľte aj miesto, kde ho budete mať. Pozor na umiestnenie v miestnostiach s nízkym stropom.

Aké funkcie od trenažéra očakávam a aké ovládanie má mať?

Odpoveď na túto otázku vám vyrieši to, či sa máte pozerať po manuálnom trenažéry alebo naopak sa zamerať na ergometre. Tie lepšie eliptické trenažéry umožňujú aj pripojenie hrudného pásu, majú meranie telesného tuku a ponúkajú špeciálne tréningové programy. Profesionálne stroje umožňujú nastaviť profil virtuálnej trasy. Už v základe však dostanete tie najdôležitejšie funkcie, jednoduchý počítač je vo výbave všade.

Akú mám aktuálnu hmotnosť a aká je moja aktuálna kondícia?

Odpovede na tieto dve otázky súvisia s tým, po akom stroji by ste mali siahnuť. Každý eliptický trenažér má svoju nosnosť a zároveň aj dĺžku kroku. Ak ste začiatočník, postačí vám aj jednoduchší model, nemusíte pozerať tie najdrahšie. Na druhú stranu, pokiaľ už máte nejakú skúsenosti a kondíciu, pokojne siahnite po tých lepších trenažéroch, dokážete ich využiť. S ohľadom na hmotnosť vyberajte rám, pozerajte aj na výšku.

Aký je môj cenový rozpočet a koľko som ochotný zaplatiť?

Tak, ako aj v prípade iných fitness zariadení, aj tu hrá dôležitú úlohu rozpočet. Pri tých najlacnejších strojoch treba rátať s tým, že dostanete trenažér s kompromismi. Tie sa budú týkať nielen výbavy či funkcií, ale aj konštrukcie a z toho vyplývajúcej výdrž trenažéra. Ak ale ešte len začínate, nemusíte investovať zbytočne do profesionálnych a drahých strojov, ani by ste ich nevyužili. Pripravte si preto skôr sumu okolo 500 €.

Na čo sa zamerať pri výbere trenažéra

Po zodpovedaní týchto otázok je najvyšší čas pozrieť sa na funkcie, vlastnosti a parametre výberu eliptického trenažéra. Zohľadniť by ste mali tak pevnosť a výbavu stroja, ako aj jeho značku a referencie. Najlepší postup pre začiatočníkov je, aby siahli po jednoduchších a cenovo dostupnejších modeloch a neskôr prešli na tie drahšie.

Spôsob ovládania

Základným kritériom pri výbere trenažéra je spôsob jeho ovládania. Tak, ako aj pri iných zariadeniach, aj tu je na výber manuálne alebo elektrické ovládanie. Rozdiel medzi nimi nie je iba v cene, ako by ste sa možno domnievali. Naopak, s ním súvisia aj funkcie vplývajúce na efektivitu a tiež spôsob používania trenažéra u nováčikov.

Manuálne eliptické trenažéry majú samozrejme nižšiu cenu, no hlavne, sú jednoduchšie na obsluhu. Sú ideálne pre začiatočníkov bez dostatku skúseností, ktorí koniec koncov ani nevyužijú zložitejšie a náročnejšie funkcie. Ovládanie záťaže je najčastejšie pomocou kolieska na krku trenažéra, takže je mimoriadne jednoduché. Tieto trenažéry majú záťažové koleso najčastejšie vzadu a ich prevádzka je bezproblémová.

Pokiaľ budete chcieť viac možností nastavenia a pokročilejšie funkcie, musíte siahnuť po eliptický ergometroch. Vyžadujú síce o niečo väčšiu investíciu, ale majú komfortnejšiu obsluhu. Môžete využiť tiež aj mnoho pokročilých funkcií. Za zmienku stojí hlavne režim HRC pre efektívnejšie spaľovanie tuku automatickou reguláciou záťaže.

Umiestnenie a hmotnosť záťažového kolesa

Z pohľadu ceny, záťaže aj konštrukcie je najdôležitejšou vlastnosťou umiestnenie záťažového kolesa. Cenovo najlacnejšie modely majú toto koleso umiestnené vpredu, čo je aj z pohľadu dizajnu najjednoduchšie. Ide o modely, ktoré sú jednoduché a bezproblémové na používanie. Na druhú stranu, treba pri nich počítať s hlučnosťou a vibráciami.

Alternatívou číslo dva je umiestnenie záťažového kolesa v strede. Takýto eliptický trenažér sa podobá na bežiaci pás a je vhodný pre stredne náročný tréning. Veľkosťou je riešenie tohto typu najviac kompaktné a zároveň robustné. Chod by mal byť plynulý a tichý, dajte si však pozor na kvalitu ložiska. Dôležitá je aj hmotnosť kolesa, ktorá býva od 4 kg do 10 kg. Čím bude koleso ťažšie, tým bude chod plynulejší a tréning efektívnejší.

Treťou možnosťou je umiestnenie záťažového kolesa vzadu. Tieto modely sú najdlhšie a zároveň určené aj pre najlepší tréning z pohľadu intenzity. Navyše, ak je koleso vzadu, je z pri praktickom používaní pohyb prirodzenejší a na pocit príjemnejší, to berte do úvahy tiež. Aj tu platí, že čím je hmotnosť kolesa vyššia, tým lepšie.

Brzdný systém

Výber eliptického trenažéra treba zvážiť aj s ohľadom na brzdný systém. Väčšina modelov má magnetický brzdný systém, ktorý sa vyznačuje tichým chodom a plynulosťou. Je jednoduchý a obsahuje iba servomotor a magnety. Dynamika brzdenia je prirodzená a plynulá, na druhú stranu, intenzitu musíte nastavovať manuálne.

Modernejším a pohodlnejším riešením sú preto eliptické trenažéry s elektromagnetickým brzdným systémom. Ten je pokročilejší a je založený na indukčnom princípe. Zmena nastavenia sa vykonáva tlačítkami, štandardne umiestnenými na rukoväti. V prípade tohto brzdného systému je potrebné viac pozerať na hmotnosť zotrvačníka. Čím bude ťažší, ideálne nad 7 kg, tým budú chod trenažéra aj jeho brzdenie plynulejšie.

Dĺžka kroku

To, aký dlhý máte krok, závisí od toho, aká je vaša výška. Zároveň aj dĺžka kroku ovplyvní efektivitu cvičenia a pocit, ktorý z neho budete mať. Preto treba dávať pri tomto parametre veľký pozor. Väčšina eliptických trenažérov má dĺžku kroku v rozmedzí od 30 do 50 cm, tie kvalitnejšie modely umožňujú jej flexibilné nastavenie podľa potreby.

Aby bolo cvičenie na trenažéri čo najpohodlnejšie a čo najefektívnejšie, musí byť každý krok prirodzený a bez napätia. Kúpa trenažéra s príliš dlhým krokom spôsobí zvýšené napätie svalov. Naopak, ak bude dĺžka kroku príliš krátka, budete mať pocit stiesnenosti a nevyužijete cvičenie naplno. Ideálne je preto vybrať model s flexibilným nastavením, to však vyžaduje väčšiu investíciu. Alternatívou je aspoň približné zmeranie si kroku.

Vo všeobecnosti platí, že čím ste vyšší, tým väčšiu dĺžku kroku na trenažéri potrebujete. Mali by ste teda pozerať modely aspoň s dĺžkou 40 cm. Naopak, ak máte výšku do 180 cm, postačia vám aj modely s kratšou dĺžkou kroku. Vyskúšajte si na zem položiť meter alebo si ho nakresliť kriedou, plynule kráčajte a podľa toho postupuje orientačne.

Rám a vybavenie konzoly

Kvalita rámu má dominantný vplyv na to, ako dlho vám trenažér vydrží a akú záťaž znesie. Tu pozerajte jednak na vlastnosť ohľadom nosnosti, ale aj na ergonómiu. Ak ide o nosnosť, tá maximálna musí byť vždy väčšia, ako je hmotnosť toho, kto bude na stroji cvičiť. Ideálne je, ak je tam rezerva od 10 do 20 %, to zaručí dlhodobú stabilitu.

Rám by mal mať aj ergonomicky tvarované držadlá a úchyty. Bude sa vám pohodlnejšie cvičiť a ruky sa nebudú pri potení tak často šmýkať. Dôležitá je aj kvalita kĺbových spojov, čím sú lepšie, tým dlhšie vydržia a tým bude aj stroj tichší. Dôležitou súčasťou je výbava počítačom. Kým základné modely majú iba najdôležitejšie funkcie, tie lepšie majú prehľadnejší a väčší displej. Navyše, majú snímače tepovej frekvencie.

Funkcie a prispôsobiteľnosť

Dnes už aj tie najlacnejšie modely eliptických trenažérov ponúkajú meranie vzdialenosti alebo času cvičenia. Pre začiatočníkov to bude stačiť. Ak ale siahnete po lepších modeloch, otvoria sa vám doslova nekonečné možnosti. Meranie tepu, meranie spálených kalórií, možnosť zmeny profilovej trasy, rôzne cvičebné a tréningové programy s rôznou záťažou či vybavenie reproduktormi. Áno, cvičenie na takomto trenažéri je doslova balada.

Vzhľadom na konštrukciu a použitie trenažéra je dôležité aj čo jeho najlepšie prispôsobenie. Dĺžku kroku sme už spomínali, no hodiť sa budú aj možnosti nastaviteľnosti pedálov alebo sklonu. Toto všetko sú funkcie, ktoré umožnia cvičiť jednoduchšie, efektívnejšie a pohodlnejšie. Sklon môžete nastavovať manuálne aj elektronicky.

Záruka a diely

Veľa ľudí záruku nerieši a podceňuje, myslia si, že niečo také nie je nutné riešiť. Kúpa eliptického trenažéra však nie je o tom, že by ste potrebovali mať záruku kvôli používaniu 10 rokov a viac, ale najmä kvôli brzdám a elektronike. Záruka na rám by mala byť dnes už samozrejmosťou, pokojne aj spomínaných 10 rokov.

V ideálnom prípade hľadajte eliptické trenažéry, ktoré majú záruku na brzdový systém v podobne dlhej dobe, prípadne aj doživotne. Pri výbere zohľadnite aj servis a jeho dostupnosť. Štandardne platí, že lepšie a známejšie značky sú na tom dobre a nebude problém s dostupnosťou. Sústreďte sa aj na kvalitu ložísk, ktoré dostávajú zabrať najviac. Najlacnejšie sú založené na trecom princípe, najkvalitnejšie obsahujú SKF ložiská.

Rada na záver: kde kúpiť a ktoré značky sú najobľúbenejšie

Zabudnite na rôzne akciové modely z veľkých supermarketov a podobne, nech vás neoklame ich cena. Ak chcete naozaj efektívne cvičiť, nezraniť sa a neriskovať, že sa vám stroj do roka či dvoch „rozpadne“, musíte pozerať iba po overených značkách. Dlhodobo medzi ne patrí Kettler, značka, ktorá je vo fitness oblasti doslova ako doma.

Za zmienku stojí aj rada Intenza, tu však už ide o naozaj profesionálne stroje, kde je cenovka bežne nad sumou 2.000 €. Stávkou na istotu je však určite insSPORTline. Ponuka tejto značky je obrovská, zahŕňa základné trenažéry ideálne pre začiatočníkov, ale nielen tie. Kúpiť si viete aj pokročilé modely, ktoré sa vyznačujú výborným pomerom kvality a ceny. Ťažiť budete z 10 ročnej záruky aj vlastného oficiálneho eshopu značky.

Od Port

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *