Mať zdravý a na pohľad takmer dokonalý trávnik si vyžaduje starostlivosť. Elektrická kosačka je presne ten typ pomocníka, ktorý vám s tým môže pomôcť. Veľa však záleží od toho, aký model si vyberiete, aké budú jej parametre a aká bude jej výbava. Staviť na lacné kosačky, ktoré ponúkajú známe reťazce typu Tesco alebo Lidl, sa môže zdať na prvý pohľad dobrá voľba. Skutočne však získate najlepší pomer ceny a kvality?

Aby sme zistili odpoveď aj na túto otázku, spravili sme si porovnanie najhľadanejších modelov elektrických kosačiek. Pozreli sme sa na tie s pojazdom aj s mulčovaním, rovnako tak na všetky overené a známe značky. Hecht, Stiga, Dolmar, Alko či Bosch, ale aj Fieldmann, to všetko sú kosačky, ktoré sú v našich záhradách populárne.

Aby sme vám najlepšie poradili s ich výberom, pripravili sme ich recenzie a komplexný test. Rovnako tak sa v ďalších riadkoch zameriame na to, ako vybrať kosačku nielen s ohľadom na jej cenu, ale najmä funkčné využitie. Či už idete kupovať svoju prvú elektrickú kosačku alebo naopak už máte dostatok skúseností, dúfame, že vám dokážeme dobre poradiť, ako si vybrať ten najlepší model. Pozrieme sa aj na skúsenosti pri kosení z praxe.

Ako a podľa čoho vybrať elektrickú kosačku

Elektrická kosačka môže byť skvelým pomocníkom, no aby slúžila naozaj efektívne, je nevyhnutné, aby mala všetky požadované funkcie. Iné kosačky sú vhodné pre malý trávnik v predzáhradke domu v meste, iné zas potrebujete na veľkú záhradu na vidieku. Aj preto má zmysel, aby ste sa ešte pred kúpou modelu spýtali niekoľko otázok.

Viaceré môžu vyzerať teoretické, ale sú nanajvýš praktické:

  • Máte rovinatý alebo naopak kopcovitý terén?
  • Je záhrada veľká a za domom alebo skôr menšia v predzáhradke?
  • Trávnik je na veľkej ploche alebo členitý a na viac miestach?
  • Chcete pokosenú trávu zberať alebo využiť?
  • Kosíte pravidelne alebo pre nedostatok času iba občas?

Podľa odpovedí na spomínané otázky je možné sa veľmi rýchlo zorientovať v kosačkách, ktoré sú na trhu. Platí to bez ohľadu na značky, aspoň pre väčšinu prípadov použitia kosačky v záhrade. Modely sa však líšia viacerými dôležitými vlastnosťami a najmä výbavou. Niektoré kosačky sú ideálne pre menší a členitý trávnik, kde treba obchádzať obrubníky, záhony alebo stromy. Iné sú naopak efektívne pre veľké záhrady.

 

Rozdiely sú aj v pohodlnosti používania. Nejde pritom len o fakt, že pri kosení elektrickou kosačkou musíte za sebou „ťahať“ kábel. Hovoríme aj o zmenách pri nastavení výšky kosenia alebo pri použití kosačky v kopcovitom teréne. Na všetky tieto parametre a charakteristiky sa pozrieme v našom porovnaní a tiež poradenstvom pri výbere kosačky.

Recenzie najlepších elektrických kosačiek roku 2021

Stiga Combi 44 E

To najlepšie, čo si viete obstarať pre univerzálne použitie na kosenie trávnika v meste aj na vidieku, je aktuálne model Stiga Combi 44 E. Táto elektrická kosačka ponúka výkon 1.800 W a tak si poradí aj s náročnejšími podmienkami. Šírka kosenia je 44 cm, čo je v kombinácii s hmotnosťou 14 kg optimum pre väčšie aj viac členité plochy. Kosačka vie trávu kosiť, zberať aj mulčovať. V prípade zberu sa viete spoľahnúť na 50 litrový kôš, ktorý je tiež ideálnej veľkosti. Kosenie s týmto modelom bude naozaj zábava.

Výhody:

  • dobrý výkon aj pri hustejšom alebo dlhšie nepokosenom trávniku
  • kosačka vyrobená na Slovensku, podporíte domácu produkciu
  • možnosť nastaviť výšku kosenia centrálne, rukoväť je tiež nastaviteľná
  • kvalitné kolieska v kĺzavých ložiskách, aj bez pojazdu idú dobre
  • dobrá maximálna výška strihu 75 mm aj pre veľmi dlhú trávu
  • kvalitné rukoväte, ani pri dlhšom kosení nebudete namáhať ruky

Nevýhody:

  • kôš je plastový a pri maximálnom naplnení nie je až tak stabilný
  • výsledok okolo obrubníkov a záhonov by mohol byť lepší

Makita Elm 4120

Dostatočný výkon, výborná cena a všetka potrebná výbava či funkčnosť, to jeMakita Elm 4120. Ide o model, ktorý ponúka výborný pomer ceny a kvality, robustné a pritom hmotnostne ľahké prevedenie a jednoduché použitie. Kosačka má výkon 1.600 W, takže pre ňu nie je problém ani kosenie väčších plôch. Objem koša je 50 litrov, šírka záberu je 41 cm, čo je zlatý stred.  Hoci nemá pohon, vďaka veľkým kolesám sa s ňou jednoducho pracuje aj vo viac členitom teréne. Môže za to najmä nízka hmotnosť a to iba 14,5 kg.

Výhody:

  • ergonomická rukoväť, s kosačkou sa veľmi dobre chodí
  • možnosť až 8 nastavení výšky kosenia a to od 20 do 75 milimetrov
  • zberný kôš sa do kosačky rýchlo a jednoducho nasadí aj vyberie
  • hoci je šasi „iba“ z polypropylénu, je odolné a dostatočne robustné
  • motor je tichý a poskytuje ideálny výkon pre stredne veľké trávniky

Nevýhody:

  • chýba pojazd, čo pocítite vo veľkom kopci a pri plnom koši
  • nastavenie výšky riadidiel by mohlo byť oveľa flexibilnejšie

Gardena PoweMax 1200/32

Ľudovou voľbou, ktorá nezničí vašu peňaženku, je kosačka PowerMax od výrobcu Gardena. Ide o overenú značku, takže sa nemusíte báť o dostatočnú kvalitu, no pochopiteľne, netreba za túto cenu očakávať príliš veľa. Napriek tomu je kosačka dostatočne výkonná s motorom 1.200 W, na bežné použitie v záhrade a na menšom trávniku je dobrou voľbou. Nakoľko má šírku záberu iba 32 cm, manévrovanie s ňou je jednoduché a pohodlné. Absencia pojazdu a mulčovania neprekvapí, plusom je dostatočne objemný kôš.

Výhody:

  • ľahká kosačka s hmotnosťou len 8,3 kg, ktorá sa zmestí všade
  • možnosť nastavenia výšky sekania jednorazovo a centrálne
  • maximálna výška strihu 6 cm, čo stačí na bežný trávnik okolo domu
  • držadlo je ergonomicky tvarované a pri kosení tak nebolia ruky
  • zlepšená cirkulácia vzduchu pri kosení a zberaní trávy do koša

Nevýhody:

  • kosačka je síce mobilná, ale nevhodná na príliš veľký trávnik
  • nízka hmotnosť je vykúpená použitím menej robustného plastu

Fieldmann FZR 2046-E

Značku Fieldmann asi netreba príliš predstavovať. Tento výrobca ponúka do nášho výberu model FZR 2046-E, ktorý zaujme parametrami aj flexibilnosťou použitia. Vďaka výkonu 2.000 W si kosačka poradí aj s hustou a dlhšou trávou, problémom pre ňu nie je ani veľká záhrada. Záber kosenia 43 cm je dostatočný, zároveň je kosačka dobre manévrovateľná. Hoci nemá pojazd, nie je problém s ňou kosiť aj zložitejší terén. Plusom je až 6 pozícii centrálneho nastavenia výšky od 20 do 70 mm, čo postačí pre každý trávnik.

Výhody:

  • nastaviteľné madlo s jednoduchým a rýchlym sklopením
  • celkom nízka hmotnosť a dobré ovládanie vzhľadom na veľkosť
  • overená značka, nebudete mať problém so servisom ani s dielmi
  • 50 litrový kôš je ideálny aj pre kosenie plochy trávnika 1.000 m2

Nevýhody:

  • kosačka je trocha hlučnejšia, pri prevádzke má až 96 db
  • telo kosačky aj zberný kôš sú z menej odolného plastu

Hecht 1845

Poslednou elektrickou kosačkou v našom výbere je model Hecht 1845. Ide o overenú značku, ktorá ponúka veľmi dobré parametre. Šírka záberu pri kosení je až 46 cm, kosačka si tak hravo poradí s veľkými plochami. Vďaka výkonu 1.800 W má dostatočnú energiu aj pre hustejšiu alebo vyššiu trávu, k tomu treba prirátať aj dostatočný objem koša 60 litrov. Veľkým plusom je kovový skelet, čím sa kosačka odlišuje od väčšiny priemerných modelov. Má tak väčšiu výdrž, odolnosť, tuhosť a masívne spracovanie.

Výhody:

  • mimoriadne výkonný motor s vysokým krútiacim momentom
  • vďaka veľkým kolesám jednoduchá manévrovateľnosť v záhrade
  • možnosť mulčovania, ale aj zberu do plastovo-textilného koša
  • ergonomický tvar riadidiel a pohodlné nastavenie výšky centrálne

Nevýhody:

  • oceľový skelet je trocha nevýhodou pre vyššiu hmotnosť 24 kg
  • kosačke chýba pojazd, cítiť to mierne pri kosení do prudkého kopca

Podľa čoho vybrať elektrickú kosačku? Tu sú odpovede

Na prvý pohľad sú všetky kosačky prakticky totožné a mnoho ľudí sa bude pri ich kúpe orientovať iba podľa ceny. To je omyl, práve takýmto spôsobom si zarábate na seriózny problém: kúpite predraženú kosačku, ktorú nevyužijete, alebo naopak lacnú, ktorá nebude stačiť. Aby sa to nestalo, mali by ste si zodpovedať nasledovné otázky.

Máte rovinatý alebo naopak kopcovitý terén?

To, či budete kosiť trávnik na rovine, alebo naopak budete musieť chodiť aj po nerovnom a kopcovitom teréne, má vplyv na dve vlastnosti. Pri rovine nepotrebujete až tak nevyhnutne mať elektrickú kosačku s pojazdom. V prípade, ak by ste ju mali tlačiť až príliš často do kopca, je rozhodne lepšie, ak je pojazdom vybavená. Pokiaľ ide o nerovný terén, nápomocnou je aj druhá vlastnosť a to centrálne a rýchle nastavenie výšky kosenia.

Je záhrada veľká a za domom alebo skôr menšia v predzáhradke?

Ak budete kosiť väčšiu plochu trávnika, potrebujete výkonnejšiu kosačku, ideálne nad 1700 W. Vďaka tomu budete môcť využiť naplno výkon aj pri väčšom a hustejšom trávniku a kosačka vydrží dlhšie kosiť bez akejkoľvek prestávky. Väčší trávnik si vyžaduje aj väčší kôš na pokosenú trávu, aspoň 50 litrov. V prípade menších kosačiek vám postačí aj výkon 1300 W a objem koša okolo 35 litrov, pod tieto limity príliš nechoďte.

Trávnik je na veľkej ploche alebo členitý a na viac miestach?

Okrem veľkosti trávnika rozhoduje aj to, aký typ záhrady budete kosiť. Ak je trávnik skôr na väčšej a jednotnej ploche, nepotrebujete toľko manévrovať, skôr potrebujete čo najširší záber kosenia, ideálne nad 40 cm. Ak budete kosiť menšie plochy a musíte pri ich kosení obchádzať miesta alebo chodiť do zákrut, je lepšia menšia kosačka. Ani tu nepoľavte v šírke záberu kosenia aspoň 30 cm a siahnite po modeloch s funkciou Edge cuting.

Chcete pokosenú trávu zberať alebo využiť?

V zásade platí, že väčšina pokosenej trávy sa zberá do košov, no nové trendy v oblasti ekológie a bio indikujú čoraz viac potrebu využiť pokosenú trávu aj inak. Pri veľmi malej tráve ju môžete kosiť aj bez koša a nechať voľne ako hnojivo, no kosačky môžu mať aj špeciálnu funkciu mulčovania. V tom prípade vám kosačka aj dlhšie trsy trávy rozseká pomocou upraveného noža na malé časti a tie viete využiť ako hnojivo.

Kosíte pravidelne alebo pre nedostatok času iba občas?

Pri pravidelnom kosení nepotrebujete mať príliš veľký kôš, nakoľko nakosenej trávy nebude ani pri väčšej ploche nejaké objemné množstvo. Naopak, ak kosíte nepravidelne a iba raz za čas, čím väčší zberný kôš budete mať, tým lepšie. V prípade nepravidelného kosenia uprednostnite aj kosačky, ktoré majú vyšší horný limit pre výšku kosenia, pokojne až 7 cm. Rovnako tak by mali byť výkonnejšie, aby si poradili s hustou trávou.

Záber, príkon, objem koša aj ďalšia výbava

Povedali sme si teda, podľa čoho začať pozerať jednotlivé kategórie kosačiek, no pri výbere by mali zavážiť aj niektoré ďalšie parametre a funkcie. Tie môžu veľa napovedať o tom, či je váš favorit vhodný pre kosenie veľkých záhrad alebo je naopak určený pre menšie trávniky. Mnoho funkcií vám vie značne ušetriť námahu počas aj po kosení.

Výkon (príkon) kosačky

Zrejme najdôležitejším parametrom, podľa čoho si vybrať kosačku, je jej výkon, či skôr príkon. Ten sa udáva vo Wattoch a všeobecne platí, že čím je vyšší, tým výkonnejšia kosačka bude. V praxi sa to prejaví jednak v rotácii, ale najmä v sile motora pri kosení hustejšej či vyššej trávy. Slabšie kosačky si nemusia poradiť s hustým trávnikom v prípade, ak ho zanedbáte dlhšiu dobu. Môžu sa „zadrhávať“ a nechávať nepokosené časti.

Minimum, pod ktorý by ste v prípade príkonu kosačky nemali ísť, je hranica okolo 1000 W. Pre pohodlné kosenie je dobré, ak bude mať kosačka aspoň 1300 W. Na väčšie a rozľahlejšie záhrady sa hodí, ak budete kosiť s modelom s príkonom aspoň 1700 W. Určite je lepšie kúpiť výkonnejší stroj a mať niečo v rezerve, ako naopak, výkon podceniť.

Šírka záberu a výšky kosenia

Pri výbere je dôležitým parametrom aj šírka záberu. Zjednodušene sa dá povedať, že čím je záber širší, tým viac dokážete na jedno prejdenie kosačkou pokosiť. Najmenšie modely začínajú pri zábere 30 až 33 cm, tie najširšie naopak dokážu pokosiť naraz aj pás trávnika so šírkou 48 cm alebo ešte viac. So šírkou kosenia však súvisí aj mobilita alebo manévrovateľnosť, čím je záber širší, tým sa s kosačkou ťažšie točí.

Ak ide o výšku kosenia, väčšina kosačiek má nastaviteľné kosenie v rozmedzí od 2 do 7 cm. Sú však aj modely menších kosačiek, ktoré majú maximálnu výšku iba 5 cm. To postačí v prípade, ak kosíte trávnik často, no ak by ste potrebovali pokosiť príliš vysokú trávu, kosačka to už nezvládne. Vtedy budete musieť trávnik kosiť viac krát.

Objem zberného koša

Ruka v ruke so šírkou záberu kosačky by mal ísť aj objem zberného koša. Čím väčšiu plochu budete kosiť, tým by ste mali mať väčší objem zberného koša. Tu sa nenechajte zmiasť na prvý pohľad väčším číslom v objeme, aj 40 litrový kôš budete musieť počas kosenia veľkej záhrady vyprázdňovať viac krát. Pri kosení veľkých plôch, napríklad okolo 1.000 m2, siahnite po kosačkách, ktoré majú objem koša aj viac, napríklad 50 až 60 litrov.

Naopak, pri menších trávnikoch iba v predzáhradke je lepšie zvoliť kosačku s menším objemom. 25 až 30 litrov postačí pri kosení do 200 m2 trávnika v rámci rozumnej frekvencie vyprázdňovania koša. Uvedomte si tiež priamu úmeru medzi veľkosťou koša a hmotnosťou kosačky, platí to najmä vtedy, keď bude kôš naplnený trávou.

Spôsob nastavenia výšky kosačky

Nielen to, akú vysokú trávu viete kosiť a koľko z nej viete skosiť, ale aj to, ako si nastavíte výšku kosenia, majú kosačky rozdielne. Tie lacnejšie kosačky si nastavujú výšku kosenia zmenou výšky uchytenia pojazdových koliesok. Aby ste zmenili výšku kosenia, musíte každé jedno koliesko demontovať, posunúť vyššie alebo nižšie a znova namontovať. Pokiaľ to nerobíte príliš často, nie je to taký problém, ako to možno vyzerá.

V prípade, že budete chcieť meniť výšku kosenia pohodlnejšie, alebo je predpoklad, že to budete musieť robiť pravidelne, zvoľte iný spôsob. Na trhu totiž existujú aj kosačky, ktoré majú centrálne nastavenie výšky jedným ovládačom. Takýmto spôsobom si zmeníte výšku jednoducho, rýchlo a kedykoľvek to potrebujete bez námahy.

Funkcie pojazdu

Funkciou, ktorá je typická najmä pre benzínové kosačky s vyššou hmotnosťou, je funkcia pojazdu. V tomto prípade stačí zapnúť páčkou alebo iným ovládačom pojazd a kosačka pôjde sama aj bez toho, aby ste ju museli tlačiť fyzickou silou. Pojazd nie je rýchly, obvykle okolo 3 až 5 km/h, čo je približne rýchlosť priemernej chôdze človeka.

Aj keď sa to zdá na prvý pohľad ako luxus, pojazd môže pri kosení veľa zmeniť. Neplatí to pritom len o kopcovitom teréne, kde by mal byť nevyhnutnosťou, ak má byť kosenie elektrickou kosačkou zábava. Aj na rovinatom trávniku je kosenie s pojazdom efektívnejšie. Na rozdiel od ručného tlačenia ide kosačka rovnomerne rýchlo a tak stihnete pokosiť každý kúsok trávnika rovnako, nezanecháte za sebou väčšie trsy trávnika.

Ďalšie praktické funkcie

Niektoré kosačky sú vybavené aj funkciou mulčovania. Ide znova o funkciu, ktorá je typická skôr pre benzínové modely, elektrických kosačiek s mulčovaním je pomenej. Je to však praktické, ak nechcete trávu len zberať, ale využiť aj ako hnojivo. Pri mulčovaní totiž špeciálne upravený nôž pokosenú trávu podrví a rozhádže hneď na trávnik. Nemusíte sa tak zaoberať s vysypávaním koša a neplníte nádobu na bio odpad.

Okrem nastavenia výšky kosenia majú niektoré kosačky aj možnosť nastavenia výšky držadla. To sa hodí vtedy, ak budete v domácnosti kosiť viacerí. Na kosenie okolo záhonov a obrubníkov je výborná funkcia edge cutting, vtedy žací nôs siaha až po okraj kosačky. Pri intenzívnejšom kosení voľte kosačky s guľôčkovými ložiskami.

Ako využiť elektrickú kosačku na maximum

Aby bolo kosenie trávnika s vašou novou kosačkou naozaj efektívne, musíte ju využiť na maximum. Snažte sa z nej dostať to najlepšie čo ponúka a všetky výhody, ktoré má, zužitkujte do posledného detailu. Kosenie s týmto elektrickým pomocníkom môže byť účinné a jednoduché, ak ho viete správne použiť a viete sa oň aj starať.

Čistenie kosačky po každom kosení

Nechce sa to nikomu, no ten, kto sa do toho „prinúti“, bude vo veľkej výhode. Kosačky patria k tým záhradným pomocníkom, ktoré si vyžadujú pre 100 % funkčnosť aj 100 % údržbu. Práve preto sa snažte kosačku vyčistiť po každom kosení, najmä samotný nôž a jeho okolie zo spodnej strany. Očistite aj kolieska, dlhšie vám vydržia ich ložiská.

Ostrý nôž je základ zdravého trávnika

Okrem pravidelného čistenia je dôležitá aj údržba elektrickej kosačky. Dobrou správou je, že nemusíte dopĺňať benzín ani olej, čiže nevykonávate žiadne činnosti, pri ktorých sa zašpiníte. O to viac zamerajte svoju pozornosť na nôž, ktorý je základom úspechu kosačky. Ten treba pravidelne prebrusovať, prípadne po nejakej dobe vymeniť za nový.

Pravidelné kosenie každé 3 až 4 dni

Tajomstvom krásneho a najmä zdravého trávnika je pravidelné kosenie. Využite, že elektrická kosačka je ekologická, oproti benzínovej tichá a obvykle aj hmotnostne ľahšia. Kosiť by sa malo každé 3 až 4 dni, vtedy podporíte aj rast trávnika a jeho zahusťovanie. Navyše, môžete kosiť aj bez koša, pokosený trávnik bude slúžiť ako hnojivo pre pôdu.

Správna výška kosenia

So spomínanou pravidelnosťou súvisí aj to, koľko z trávnika ubrať. Jednoduché pravidlo hovorí, že by to mala byť vždy maximálne tretina. Aj preto je dôležité kosiť trávnik každé 3 či 4 dni, vtedy môžete mať kosenie nastavené aj na 5 cm. Kosiť na menej, ako 5 cm, sa príliš neodporúča, takto krátky trávnik totiž nedokáže dobre udržiavať vlahu.

TOP kosačky? Tipy, kde ich nájsť a ktoré značky sú naj

Na záver tu máme pre vás niekoľko rád, kde kúpiť kosačku a ktoré značky sú tie TOP na trhu. Vyhýbajte sa nákupu kosačiek vo veľkých supermarketoch, obvykle tu nenájdete tie najlepšie modely. Existujú aj výnimky, no obvykle sú potom predražené. Naopak, špecializované obchody a eshopy sú najlepšou voľbou. Majú nielen najširší sortiment, ale zároveň aj najlepšie ceny. Ideálne je, ak si ich viete porovnať, napríklad cez Heureku.

Pokiaľ ide o značky, tu platí, že niektorí výrobcovia sú takpovediac stávkou na istotu. Stiga, Makita, Gardena, Fieldmann alebo Hecht sú už dlhodobo overené značky záhradného náradia. V ich prípade je veľkým plusom aj široko dostupný servis a rýchle dodanie náhradných dielov. To oceníte nielen počas záruky, ale najmä po jej skončení!

Od Port

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *