zaváracie hrnce

Zaváranie v obyčajnom hrnci nechajte v 20. storočí, predstavujeme vám elektrické zaváracie hrnce novej generácie! S nimi bude zaváranie ovocia, zeleniny, húb, marmelád, džemov, mäsa a iných surovín doslova hračkou. Sú vybavené s teplomerom, LCD displejom, ochranou proti striekajúcej vode a plynulo nastaviteľným termostatom aj časovačom. Už žiadne starosti, pobehovanie v kuchyni alebo stres. Zaváranie si musíte užiť!

Zabudnite na zaváranie v rúre, mikrovlnke alebo obyčajnom hrnci. Je to škoda vašej námahy, energie a samozrejme aj času. Elektrické zaváracie hrnce majú výhodu nielen v jednoduchej a pohodlnej obsluhe, ale aj v multifunkčnom využití. Môžete ich totiž využiť aj na bežné varenie alebo udržiavanie teploty nápojov, napríklad čaju, punču a vína.

V zaváracom hrnci viete udržiavať stálu teplotu, čo sa hodí napríklad vtedy, ak čakáte návštevu kvôli väčšej oslave. Už žiadne studené  párky, klobásky, koláče alebo guláš, kvalitný elektrický zavárací hrniec je presne to, čo v kuchyni potrebujete pre tieto prípady. Bez problémov zastane aj miesto klasického hrnca, ak potrebujete niečo uvariť a nemáte sporák. Náš test sa preto bližšie pozrel na tie najlepšie značky a modely.

Ako a podľa čoho vybrať zavárací hrniec

Zaváranie hrou, tak by sa v skratke dali charakterizovať elektrické zaváracie hrnce. Vďaka časovačom, teplomerom, termostatom a iným pokročilým funkciám sa už nikdy nebudete musieť báť o to, či sa vám zaváranie podarí. Na trhu je veľký výber rôznych modelov a ak ešte nemáte s týmto pomocníkom skúsenosti, môže to byť problém.

Preto skôr, ako začnete pozerať konkrétne hrnce, sa spýtajte:

  • Ako často budete zavárať a koľko toho bude?
  • Aký výkon vyžadujete od hrnca a ako rýchlo chcete zavárať?
  • Využijete hrniec aj na niečo iné, ako na zaváranie?
  • Koľko námahy chcete obetovať pri údržbe a čistení?
  • Kde chcete, aby bol hrniec v kuchyni umiestnený?

Možno sa vám niektoré z týchto otázok budú zdať ako zbytočné, ale opak je pravdou. Aj taký bežný parameter, ako je napríklad priemer hrnca, môže ovplyvniť jeho kapacitu aj skladovateľnosť v kuchyni. Nehovoriac už o dôležitých vlastnostiach, napríklad materiál hrnca a rukoväte, prípadne typ dna, čo ovplyvní používanie, údržbu a čistenie. V neposlednom rade je dôležitá aj výdrž a dlhodobá odolnosť hrnca.

Dobrou správou je, že väčšina elektrických hrncov na zaváranie už dosahuje nadpriemernú kvalitu. Ak ste doteraz boli zvyknutí zavárať v obyčajných hrncoch, aj ten najlacnejší model elektrického vám bude pripadať ako zo sna. Prečo sa však uspokojiť a nehľadať niečo viac? Náš test vám ukáže, ktoré hrnce sú najlepšie a čo všetko ponúkajú.

Recenzie najlepších zaváracích hrncov roku 2021

Concept ZH0040

Aktuálne najlepším modelom zaváracieho hrnca, po ktorom možno siahnuť, je Concept ZH0040. Patrí k výborne vybaveným elektrickým hrncom, ktoré ponúkajú aj bohaté príslušenstvo. Hrniec má objem 27 litrov a pojme až 34 pohárov s objemom 370 ml. Použiť samozrejme môžete aj väčšie poháre, zmestíte do neho 11 pohárov s objemom 720 ml. Hrniec je už na prvý pohľad kvalitný a nerobí žiadne kompromisy. Vidno to na nehrdzavejúcom materiály, príkone až 2000 W a ovládaním termostatu aj časovača cez displej.

Výhody:

  • plynulé nastavenie teploty aj času pre zaváranie, varenie aj ohrev
  • multifunkčné využitie aj na výrobu štiav, nápojov či sterilizáciu muštu
  • praktická funkcia udržiavania dosiahnutej teploty v hrnci
  • bezpečnostná poistka proti prehriatiu aj tzv. studené držadlá
  • praktický výpustný kohútik, ktorý sa navyše jednoducho čistí
  • v rámci príslušenstva je plastová mriežka z odolného materiálu

Nevýhody:

  • hrniec má veľmi dobre nastaviteľný termostat, ale najviac len na 2 hodiny
  • modré podsvietenie displeja nemusí byť dobre viditeľné pri svetle

Sencor SPP 2200SS

Zlatý stred v zaváraní predstavuje tento elektrický zavárací hrniec značky Sencor. Viete ho použiť nielen na sterilizáciu a zaváranie ovocia a zeleniny, ale aj na prípravu horúcich nápojov. Čaj, punč či víno, to všetko pripravíte bez toho, aby ste museli siahať po kanvici či obyčajnom hrnci. Navyše, uvarené nápoje viete cez výpustný ventil stláčať pohodlne do pohárov aj fliaš. Hrniec má objem 27 litrov a praktické strieborné prevedenie v kombinácii nerezu a plastu. Má skryté výhrevné teleso a rovné dno pre lepšie čistenie.

Výhody:

  • dostatočný objem a kapacita v kombinácii s ideálnym príkonom
  • automatické riadenie teploty aj jej plynulé nastavenie termostatom
  • poistenie proti prehriatiu, prevádzke naprázdno aj izolované rúčky
  • funkcia nepretržitého chodu aj nastavenie spínača na 20 až 120 minút
  • praktická zvuková signalizácia pri dosiahnutí teploty

Nevýhody:

  • výpustný ventil mohol byť umiestnený viac mimo ovládačov
  • chýba displej, kontrolka je trocha menej viditeľná

Orion President

Orion President je ľudová voľba, ktorá ponúka všetko, čo potrebujete na bežné zaváranie v domácnosti, ale zároveň nezaplatíte nič navyše. Hrniec môžete využiť na zaváranie aj sterilizáciu ovocia či zeleniny, pomôže vám aj na prípravu polievok alebo gulášov a tiež na teplé nápoje. Má objem 27 litrov, príkon 1.800 W a zmestí sa do neho 11 zaváracích pohárov s objemom 0,7 litra. Plusom sú jeho kompaktné rozmery, má na výšku iba 29 cm a priemer 37 cm. Jeho šírka je vrátane držadiel iba 46 cm, ľahko sa teda prenáša.

Výhody:

  • veľmi dobrá cena v porovnaní s tým, čo zavárací hrniec ponúka
  • kvalitný glazúrovaný povrch nádoby, jednoducho sa čistí
  • plynulo nastaviteľný termostat aj plynulo nastaviteľný časovač
  • multifunkčné využitie nielen na zaváranie, ale aj varenie a ohrev
  • výpustný kohútik je v dostatočnej výške od dna

Nevýhody:

  • spomínaný termostat možno nastaviť minimálne na 50 ° C
  • zavárací hrniec je trocha ťažší, má hmotnosť až 7,5 kg

Sencor SPP 3200 SS

Sencor SPP 3200 SS je hrniec na zaváranie, ktorý vás nesklame. Má jednoduché ovládanie pomocou dotykových tlačítok, prehľadný LCD displej a plynulé nastavenia dôležitých parametrov. Teplotu viete regulovať cez termostat v rozmedzí od 30 do 100 °C v krokoch po 1 °C. Hrniec má aj automatickú reguláciu teploty a jej udržiavanie. Ponúka tiež nastaviteľný časovač od 5 minút do 12 hodín. Má objem 27 litrov a kapacitu až 14 jednolitrových zaváracích pohárov do roštu s priemerom 31,1 cm.

Výhody:

  • flexibilné použitie pre zaváranie aj prípravu jedál alebo nápojov
  • jednoduchá údržba vďaka nehrdzavejúcej hygienickej oceli
  • poistky proti prehriatiu aj prevádzke na prázdno, izolované rukoväte
  • praktické funkcie, napríklad nepretržitý chod či zvukové signalizácie

Nevýhody:

  • výpustný kohútik je príliš blízko panela s ovládačmi
  • rovnako tak by mohol byť umiestnený o niečo vyššie

Vigan Mammoth ZH27 DGX

Tento štýlový nerezový hrniec na zaváranie predstavuje špičku vo svojom obore v tejto cenovej triede. Nerezový plášť, digitálne ovládanie, objem 27 litrov a pritom pomerne kompaktné rozmery k tomu a príkon 1.800 W sú zárukou úspechu. Hrniec využijete pre zaváranie ovocia, zeleniny, húb, marmelád aj mäsa. Pomôže vám tiež s varením a ohrevom nápojov, má praktický výpustný kohútik. Vďaka materiálovému prevedeniu, plastovému veku aj skrytému vykurovaciemu telesu sa navyše bezproblémovo čistí.

Výhody:

  • plynulo nastaviteľný termostat od 30 do 100 stupňov Celzia
  • ochrana IPX3 proti striekajúcej vode aj proti prehriatiu a vyvareniu
  • možnosť nastavenia časovača aj funkcia nepretržitého chodu hrnca
  • objem až 22 pohárov vo veľkosti 0,7 litra či 14 pohárov s 1 litrom

Nevýhody:

  • trocha vyššia hmotnosť, čo je daň za robustnejšiu konštrukciu
  • rúčky by mohli byť o niečo viac ergonomicky tvarované

Odpovede na otázky, ktoré ovplyvnia váš výber

Výber zaváracieho hrnca, obzvlášť ak má ísť o elektrický model, by nemal byť unáhlenou záležitosťou. Platí to najmä vtedy, ak sa rozhodnete pre kvalitnejší model, ktorý nebudete meniť dlhšiu dobu. Aby ste si vybrali naozaj ten najlepší elektrický zavárací hrniec, mali by ste si položiť niekoľko praktických otázok a najmä odpovedí na ne.

Ako často budete zavárať a koľko toho bude?

Plánujete zavárať iba raz za rok? V tom si možno poviete, že vám postačí aj obyčajný hrniec. Nie je to však celkom pravda, lebo elektrický hrniec môže byť multifunkčný pomocník. OD toho, koľko a ako často budete zavárať, sa odvíja predovšetkým objem hrnca. Ten môžete brať podľa celkového objemu, prípadne podľa parametru, koľko zaváraninových pohárov sa tam podľa výrobcu zmestí. Najčastejšie majú tieto hrnce nad 25 litrov.

Aký výkon vyžadujete od hrnca a ako rýchlo chcete zavárať?

Každý elektrický zavárací hrniec má časovač, no to, ako dlho vám bude trvať zaváranie, závisí najmä od jeho výkonu. Ten obvykle ovplyvňuje aj množstvo a objem zaváraných potravín. Výkonnosť hrnca priamo úmere súvisí s príkonom. Pri štandardnej vyťaženosti by ste sa mali zamerať na modely s príkonom aspoň 1.800 W. Ak bude príkon vyšší, je to len plus, hrniec dokáže zohriať vodu na požadovanú teplotu rýchlejšie.

Využijete hrniec aj na niečo iné, ako na zaváranie?

Zaváracie hrnce nemusia mať iba jeden účel, práve naopak, sú predurčené na multifunkčné využitie. Viete z nich stáčať víno, čaj alebo punč, ktoré v nich predtým môžete uvariť alebo iba ohriať. Ak to chcete robiť, musia ale byť vybavené špeciálnym výpustným kohútikom. Okrem toho v nich možno variť, ohrievať alebo udržiavať teplotu iných potravín, napríklad klobás, gulášov, polievok, párkov alebo mäsa, podľa potreby.

Koľko námahy chcete obetovať pri údržbe a čistení?

Aby ste spravili hru nielen zo zavárania, ale aj z údržby alebo čistenia, pozerajte v prípade zaváracích hrncov aj na niektoré vylepšené funkcie či funkčnosť. Čistenie vám môžu zjednodušiť odnímateľný výpustný ventil, skrytý vykurovací článok alebo jednoducho vyberateľný zavárací rošt. Veľa záleží aj od toho, z akého je materiálu, plast napríklad nebude hrdzavieť. Plusom je, ak je hrniec z nerezového hygienického plášťa.

Kde chcete, aby bol hrniec v kuchyni umiestnený?

Najčastejšie býva zavárací hrniec umiestnený v spodnej časti kuchynskej linky a to kvôli svojim rozmerom. Štandardné modely majú na výšku aj 50 cm, no je možné nájsť menšie aj väčšie hrnce. Pozor na ich hmotnosť, najmä ak budete hrniec skladovať vyššie. Pokiaľ ho chcete nechať na kuchynskej linke, mali by ste riešiť aj jeho dizajn a estetickú stránku. V tomto prípade sa snažte pozerať po nerezových a nie plastových modeloch.

Tieto vlastnosti, parametre a funkcie si všímajte

Tak, ako aj ďalšie kuchynské spotrebiče, aj elektrické hrnce na zaváranie sa odlišujú viacerými vlastnosťami. Mnohé z nich vyzerajú na prvý pohľad len ako zbytočný luxus, no opak je pravdou. Keďže cieľom týchto pomocníkov do domácnosti je uľahčiť vám zaváranie, mali by ste pri ich výbere pozerať na ich výbavu a všetky funkcie.

Objem, veľkosť a príkon

Prvým parametrom, ktorý by mal byť dôležitý pri výbere zaváracieho hrnca, je jeho veľkosť. Tu sledujte jednak objem vody, ktorý sa zmestí do hrnca a následne aj kapacita pohárov pri zaváraní. Väčšina hrncov má objem okolo 30 litrov vody, čo je postačujúce, tie najmenšie však môžu mať aj oveľa menej, napríklad polovicu. Modely s objemom viac ako 40 litrov sú už do bežnej domácnosti na základné použitie zbytočne veľké.

S výkonnosťou hrnca pri zaváraní súvisí aj príkon. Ten sa vyjadruje vo Wattoch, pričom v tomto prípade je dôležité pozerať naň v kontexte. Ak je hrniec príliš objemný a má malý príkon, bude dlho trvať, kým v ňom voda zovrie. Pri hrncoch v objeme od 25 do 30 litrov by ste mali siahnuť po hrncoch s príkonom aspoň 1.800 až 2.000 W, určite nie menej.

Materiál a manipulácia

Aby ste mohli zavárať naozaj čo najpohodlnejšie, snažte sa vybrať hrniec s prakticky umiestnenými úchytkami. Samozrejmosťou je, že by mali byť tepelne izolované, no pozerať treba aj na ich veľkosť a tvar. Hrniec by mal byť vybavený aj výpustným kohútikom, čo oceníte nielen pri vylievaní vody. Takýto kohútik sa hodí aj na stáčanie pripravených nápojov v hrnci, napríklad ak v ňom spravíte varené víno, čaj alebo punč.

Dôležitou vlastnosťou zaváracieho hrnca je aj jeho materiál. Stavte na nerez, ktorý je hygienický, odolný voči bežnému poškodeniu a splní aj dizajnový účel. Pozor aj na materiál roštu na zaváranie a jeho veľkosť. Čím jednoduchšie sa bude rošt vyberať a čistiť, tým praktickejšiu manipulácia a dlhodobé použitie hrnca dosiahnete.

Nastavenie času a teploty

Samozrejmou funkciou v prípade zaváracieho hrnca by malo byť plynulé nastavenie teploty termostatom. Je ideálne, ak je na hrnci aj čitateľný LCD displej, kde budete vidieť cieľovú teplotu aj aktuálnu teplotu. Plynulé nastavenie teploty termostatom by malo byť v rozmedzí od 30 do 100 stupňov Celzia a to ideálne po 1 stupni Celzia. Plusom je, ak elektrický hrniec ponúka aj funkciu automatickej regulácie teploty počas prevádzky.

Pri zaváraní, ale aj pri varení, ohreve alebo tepelnej úprave, je dôležité aj nastavenie času. Väčšina bežných modelov ponúka časovač s nastavením od 20 do 120 minút, ale ak sa dá, siahnite po kvalitnejších typoch. V niektorých prípadoch je nutné ohrievať nápoje 5 minút, v iných zas udržať teplotu aj viac hodín. Hľadajte takýto hrniec!

Funkcie pre viac pohodlia

Čo sa týka používania elektrického hrnca, niektoré funkcie vám to môžu značne zjednodušiť a uľahčiť. V prvom rade by malo ísť o funkciu odloženia štartu, čo je našťastie už samozrejmosť. Hrniec by mal byť vybavený aj LCD displejom, to už majú tiež takmer všetky bežné modely. Plusom je funkcia nepretržitého chodu elektrického hrnca.

Tie lepšie vybavené hrnce disponujú aj automatickou reguláciou teploty alebo jej udržiavaním. Pre pohodlné používanie aj čistenie je lepšie, ak je vyhrievacia špirála skrytá. V kuchyni býva dosť často „frmol“ a v tomto prípade majú na vrch modely, ktoré majú aj akustickú signalizáciu. Niektoré vedia dať signálom najavo to, že skončil nastavený program, iné dokonca aj to, ak sa dosiahne vami nastavená úroveň teploty.

Funkcie pre viac bezpečnosti

Nielen pohodlné ovládanie a zaváranie, ale aj bezpečnosť pri prevádzke či po nej, by mala zohrávať úlohu pri výbere konkrétneho hrnca. Samozrejmosťou by mala byť poistka a ochrana proti prehriatiu. Nie vždy je možné dávať na hrniec v kuchyni pozor, takže aby nedošlo k nebezpečnému prehriatiu, táto poistka hrniec automaticky vypne.

Tie lepšie modely bývajú vybavené aj poistkou proti suchému štartu. To znamená, že ak nie je v hrnci voda, ten sa ani nezapne. Veľkým plusom je, ak hrniec disponuje automatickým vypnutím pri vyvarení vody, čím sa vyhnete poškodeniu výhrevnej špirály. Ak sa dá, uprednostnite model, ktorý má aj senzor hladiny vody, najmä ak ide o jej príliš nízku hladinu. Samozrejmosťou by mali byť tepelne izolované rukoväte hrnca.

Značka

Možno sa budete čudovať, že sme medzi dôležité parametre zaradili aj značku. Pravdou je, že nejde ani tak o to, že by sme chceli preferovať nejakú konkrétnu značku či model, ako skôr o všetky s tým súvisiace výhody. Máme na mysli najmä záruku, spoľahlivosť a servisné zázemie. To ocení tak v čase prevádzky, ako aj vtedy, ak sa niečo pokazí.

Lepšie je preto staviť na overené a známe značky, ktoré majú rozsiahlu partnerskú sieť servisov. Ide napríklad o Sencor alebo Concept. Ak sa niečo pokazí, nemusíte sa obávať, že by ste dlho čakali na nejaké diely zo zahraničia alebo toho, že by bolo nutné hrniec do zahraničia posielať. Navyše, takéto známejšie značky bývajú aj spoľahlivejšie a ich chybovosť je nižšia, nakoľko sú na trhu už dostatočne dlho odskúšané.

Niekoľko tipov, ako na zaváranie v zaváracích hrncoch

Zaváranie v elektrických zaváracích hrncoch má niektoré svoje špecifiká. Tieto spotrebiče vám môžu naozaj výrazne pomôcť a zjednodušiť zaváranie, no niektoré chyby vás môžu pripraviť o kvalitný výsledok. Dôležité je využívať všetky ich funkcie a vlastnosti na maximum, len tak možno naplniť ich potenciál aj vo vašej kuchyni.

Len kvalitné potraviny a suroviny

Elektrický hrniec na zaváranie je príliš drahou „hračkou“ na to, aby ste v ňom pripravovali nekvalitné potraviny a suroviny. Žiadne poškodené ovocie, hnilá zelenina, prezreté ovocie alebo suroviny, ktoré sú už na odpis. Všetky suroviny, ktoré budete do hrnca dávať, dobre umyte a ešte lepšie nechajte vyschnúť. Pozor na ponor pohárov vo vode.

Využite kapacitu, časovač aj termostat

Nielen kvalita surovín, ale aj využitie všetkých funkcií v správny moment do značnej miery ovplyvňujú výsledok zavárania. Nebojte sa pohrať sa s termostatom podľa toho, akú surovinu zavárate alebo ohrievate. Pri časovačoch siahnite po nastavení presného času, ale nepodceňujte ani vizuálnu kontrolu. Ak sa dá, využite vždy kapacitu hrnca.

Hygiena a údržba ako základ úspechu

Najlepšia distribúcia tepla, rýchly nábeh a maximálne využitie funkcií vrátane funkcie udržania teploty sú závislé aj od pravidelnej údržby hrnca. Dobre prečistite jeho vnútro vždy po každom použití, pozor na vodný kameň. Osobitnú starostlivosť venujte mriežke na zaváranie a ak ste používali výpustný kohútik, prečistite aj ten.

Spravte z hrnca univerzálneho pomocníka

Ak už budete mať doma elektrický hrniec na zaváranie, prečo ho nevyužiť aj na iné funkcie? Ide o pomocníka, ktorý sa hodí aj na prípravu teplých nápojov, dokonca je pre to stvorený, ak je vybavený výpustným kohútikom. Môžete v ňom pripraviť varené víno, čaj a punč, ak potrebujete veľký objem. Hodí sa aj na udržiavanie teplých pokrmov.

Kde kúpiť a kde nekúpiť zavárací hrniec a ktoré značky sú TOP

Hrnce na zaváranie majú vo svojej ponuke viaceré obchody. Hneď na úvod ale zo svojho hľadáčika vyraďte veľké supermarkety. Obvykle predávajú menej kvalitné modely, prípadne ak tu aj sú značkové zaváracie hrnce, zvyčajne s premrštenou cenou a slabou ponukou na výber. Najlepšie je siahnuť po overených a špecializovaných obchodoch.

Príkladom takéhoto špecialistu je 4home. Ide o eshop, kde nájdete všetko potrebné pre bývanie od A po Z a to vrátane kuchynských pomocníkov. Je tu široký výber a overený zákaznícky servis. Ak ide o značky, ak stavíte na spomínané Sencor alebo Concept, nemusíte sa báť, že by ste spravili krok vedľa. Orion je známy výrobca a v tomto prípade máte istotu najlepšej možnej ceny bez zbytočne minutých Eur na nepotrebné funkcie.

Od Port

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *