stacionárny bicykel

Rotopedy, čiže stacionárne bicykle, sú ideálna voľba pre získanie kondície, zhodenie nadváhy, posilnenie svalstva aj pre podporu kardiovaskulárneho systému. Platí to prakticky bez výnimky pre deti, dospelých aj seniorov. Využiť ich môžete aj na chudnutie a hoci kalórie, ktoré týmto spôsobom spálite, nebudú opticky nijako závratné, stacionárny bicykel má svoj význam. Má pozitívne účinky aj na menšiu námahu kĺbov.

Správne zvolený rotoped dokáže plnohodnotne nahradiť bicyklovanie vonku cez zimu alebo v prípade nepriaznivého počasia. Na rozdiel od behu, cvičenie na rotopede nie je zvýšenou záťažou pre pohybový aparát a to ani u seniorov. Otázne teda je už iba to, ako vybrať stacionárny bicykel, čím sa riadiť a ktoré kritéria treba zohľadniť.

Odpovedať na tieto, ale aj mnohé iné praktické otázky, sa nedá jednou vetou. To je aj dôvod, prečo sme sa pozreli na túto problematiku bližšie. Skúsime si predstaviť komplexný a zároveň prehľadný návod, ako nájsť ideálny rotoped a do akej miery prihliadať na skúsenosti a recenzie užívateľov. Predstavíme si najobľúbenejšie modely tohto roku a favoritov, ktorých by ste mali zaradiť do výberu. Cena nie je vždy to najdôležitejšie!

Ako a podľa čoho vybrať stacionárny bicykel k sebe domov

Rotoped si viete zakúpiť aj cez internet, stačí pozerať na tie správne parametre a vlastnosti. Ponuka je veľká a vyznať sa v spleti domácich, skladacích, mini alebo air rotopedov je síce na prvý pohľad ťažké, ale vôbec to nie je nemožné. Stačí len presne vedieť, čo potrebujete, aký účel by mal domáci stacionárny bicykel splniť a akú by ma mať výbavu.

K zisteniam vám môžu pomôcť odpovede na tieto otázky:

  • Akú veľkú záťaž viem zvládnuť a koľko chcem cvičiť?
  • Budem používať rotoped na jednom mieste alebo nie?
  • Chcem si zaznamenávať cvičenie a dbám na efektivitu?
  • Budem používať bicykel iba ja alebo aj niekto ďalší?
  • Koľko viem investovať do kúpy a kde mám cenový strop?

Spomínané otázky samozrejme nie sú jediné, ktoré vám môžu dať odpoveď na to, ako a kde nájsť najlepší rotoped na trhu. Vo veľa ohľadoch ale môžu pomôcť vyznať sa v tom, aké vlastnosti by mal rotoped mať a ktoré funkcie sú vám naopak zbytočné. Ak ste začiatočník a budete jediným používateľom, nepotrebujete mať bicykel nastaviteľný vo všetkých smeroch a naopak, potrebujete pozerať viac na hmotnosť záťažového kolesa.

Pokiaľ budete musieť stacionárny bicykel presúvať častejšie, zídu sa vám pomocné kolieska a treba sa zamerať aj na celkovú hmotnosť stroja. Skôr, ako si k tomu povieme niečo viac, máme tu pre vás prehľad TOP stacionárnych bicyklov na trhu. Prinášame vám tipy na tie najvýhodnejšie, najvýkonnejšie aj s optimálnym pomerom ceny a kvality.

Recenzie najlepších stacionárnych bicyklov roku 2021

inSPORTline Salenas

Bezproblémové použitie bez ohľadu na vašu kondíciu, skvelá výbava zaručená kvalita. Ak sa rozhodnete pre model Salenas od inSPORTline, neoľutujete. Rotoped je spoľahlivý, unesie záťaž 150 kg a dobre poslúži užívateľom do výšky 190 cm. Je veľmi flexibilne nastaviteľný, prispôsobí sa presne vašim potrebám. Má 12 prednastavených programov, magnetický záťažový systém a poskytuje aj voľnobeh. S 6 kg hmotnosťou záťažového kolesa je cvičenie plynulé, nehovoriac o tichom chode a veľmi dobrej stabilita na podlahe.

Výhody:

  • odolná konštrukcia s nastaviteľným sedadlom do výšky až 190 cm
  • 32 stupňov záťaže, ktorú viete ovládať pohodlne elektronicky cez počítač
  • magnetický brzdný systém s voľnobehom pre dokonalý zážitok pri cvičení
  • 16 programov vrátane 12 prednastavených, HRC aj WATT program
  • vlastnosťami do bežnej domácnosti, ale s nadpriemernými funkciami
  • prehľadný počítač so zobrazením kalórií, tepu aj iných údajov

Nevýhody:

  • sklon riadidiel sa nedá nastaviť, je to kompenzované sedadlom
  • to je trocha tvrdšie, čo môže byť problém pre začiatočníkov

Capital Sports Evo Air

Dobrý cena, kvalitné parametre a veľmi dobré vybavenie, to ponúka Capital Sports Evo Air. Tento stacionárny bicykel má veľkú výhodu v robustnej a silnej konštrukcii, aj preto môže byť hmotnosť záťažového kolesa až 12 kg. Skvelým benefitom sú nastaviteľné rukoväte aj sedačka, stroj je tak vhodný aj do väčšej rodiny. Vďaka elektronickému ovládaniu záťaže je používanie pohodlné a jednoduché, na výber máte 24 rôznych stupňov. S magnetickými brzdami a protišmykovými pedálmi bude každý váš tréning bezpečný.

Výhody:

  • jednoduché ovládanie a kvalitná konštrukcia celého rámu bicykla
  • až 19 programov pre tréning, z toho 15 prednastavených a 4 užívateľské
  • možnosť prepojenia s aplikáciou pre zaujímavejší a pestrejší tréning
  • meranie tepu aj telesného tuku, HRC program a WATT program
  • veľmi tichý remeňový pohon rotopedu so špeciálnym systémom SilentBelt

Nevýhody:

  • stroj je pomerne ťažký má až 28 kg, aj vďaka vyššej záťaži
  • nemá systém vyrovnávania nerovností a ani držiak na fľašu

Capital Sports Azura X2

Ani euro nazmar a maximum, čo sa dá získať s čo najlepšou cenou. Capital Sports Azura X2 je jasne najúspornejšou voľbou, ale s veľmi zaujímavými vlastnosťami. Rotoped je skladací a tak ho dokážete rýchlo upratať, čo sa hodí v menšej domácnosti. Má 4 kg záťaž a 8 rôznych stupňov jej intenzity, je výbornou voľbou, ak začínate s domácim bicyklovaním. Plusom je ergonomické a nastaviteľné sedadlo s opierkou aj mäkké rukoväte. Pedále sú s nastaviteľnými popruhmi pre bezpečnosť, rukoväte vám zmerajú srdcový tep.

Výhody:

  • jednoduché použitie, rýchle rozloženie a zloženie rotopedu
  • pohodlné a nastaviteľné sedadlo, ergonomické a mäkké rukoväte
  • 8 stupňov záťaže, ktoré možno nastaviť ručne aj pre začiatočníkov
  • bohatá výbava, vrátane merania tepu, kalórií, rýchlosti a vzdialenosti
  • magnetický brzdový systém a minimálna údržba pri používaní

Nevýhody:

  • slabšie zaťaženie, po získaní kondície nemusí už stačiť
  • menej stabilná konštrukcia, za mobilitu a skladateľnosť

inSPORTline Gemini B200

Tento robustný rotoped predstavuje absolútnu kvalitu bez kompromisov. Pohodlné sedenie, plne elektronické ovládanie, veľký LED displej a nadpriemerná výbava. Máme ešte pokračovať? Pokojne, bolo by o čom rozprávať. Použitie stacionárneho bicykla je vhodné aj pre náročnejších športovcov, no dokáže sa prispôsobiť aj úplným začiatočníkom. Má až 26 rôznych programov, 16 stupňov záťaže, disponuje funkciou voľnobehu a je kompletne vybavený. Má viacero držiakov aj transportné kolieska.

Výhody:

  • mimoriadne odolný a robustný rotoped s kvalitným prevedením
  • 8 kg záťažové koleso, plynulý tréning s tichým chodom
  • kvalitná výbava s možnosťou zapojiť hrudný pás, ergonomické sedadlo
  • vlastný generátor napájania, netreba pripojenie do elektrickej siete

Nevýhody:

  • jednoznačne vysoká hmotnosť, stroj nie je príliš mobilný
  • vyššia cena, aspoň opticky, hoci výbavou korešponduje

AirBike inSPORTline Lite

Ak chcete trénovať s úplne novým prístupom, tento domáci AirBike je tá správna voľba. Žiadne ulievanie, poriadne cvičenie a výborný pomer kvality, výbavy a ceny. Model Lite od výrobcu inSPORTline prekvapí jednoduchým použitím, možnosťou použitia hrudného pásu pre fitness nadšencov aj flexibilitou nastavení. Sedadlo je polohovateľné vertikálne aj horizontálne, držadlá sú pohyblivé. Hmotnosť záťažového kolesa je 4,6 kg, samotná záťaž stúpa s rýchlosťou šliapania. K dispozícii je 6 tréningových programov.

Výhody:

  • efektivita cvičenia, rukoväte sú pohyblivé, zapojíte tak aj ruky
  • prehľadný LCD displej, veľmi jednoduché ovládanie
  • prednastavené intervalové programy ideálne na spaľovanie tuku
  • držiaky na fľašu aj mobil, transportné kolieska pre mobilitu

Nevýhody:

  • trocha nižšia hmotnosť záťažového kolesa pre pokročilých
  • hrudný pás nie je súčasťou, bez neho nie je meranie tepu možné

Odpovede na základné otázky hneď na úvod

Keď sme vyššie položili otázky, ktoré by ste si mali pred výberom rotopedu klásť, nespravili sme tak iba kvôli efektu. Nie, odpovede na tieto otázky vám pomôžu určiť, aký stacionárny bicykel by ste mali uprednostniť. Je zbytočné hľadať funkcie, ktoré nevyužijete a naopak, prečo nekúpiť nastaviteľný bicykel, ak ho použije viac ľudí.

Akú veľkú záťaž viem zvládnuť a koľko chcem cvičiť?

To, ako často budete cvičiť, by malo mať vplyv na výber triedy rotopedu. Ak ho chcete používať iba rekreačne, postačí vám základný model bez regulácie záťaže. Pokiaľ však budete chcieť precvičovať svalstvo a kondíciu častejšie a s cieľom zlepšovať sa, práve regulácia záťaže je dôležitá vlastnosť. V takomto prípade dbajte aj na kvalitné a pohodlné sedadlo a možnosť magnetického nastavenia odporu pre vyššiu záťaž.

Budem používať rotoped na jednom mieste alebo nie?

Ak budete chcieť, aby bol stacionárny bicykel čo najviac mobilný, mal by mať transportné pomocné kolieska. Vďaka nim bude jeho premiestňovanie oveľa jednoduchšie. Pozerajte aj na hmotnosť fitness stroja, na ktorú má veľký vplyv aj hmotnosť záťažového kolesa. Tu treba nájsť ideálny kompromis medzi ľahším záťažovým kolesom a ťažším. Ak bude ťažšie, cvičenie bude plynulejšie, ale zvýši sa aj hmotnosť rotopedu.

Chcem si zaznamenávať cvičenie a dbám na efektivitu?

Tak, ako aj iné kardio stroje, aj stacionárne bicykle môžu byť vybavené rôznymi počítačmi. Tie možno spárovať cez bluetooth s vašim mobilným telefónom a sledovať si tak štatistiky či určovať tréningové programy. Lepšie modely môžu byť vybavené hrudným pásom s meraním vitálnych funkcií, najmä tepovej frekvencie. Vďaka jej meraniu potom viete určiť efektivitu cvičenia a nájsť tempo pre najlepšie spaľovanie kalórií pri tréningu.

Budem používať bicykel iba ja alebo aj niekto ďalší?

Ak budete výlučným používateľom stacionárneho bicykla, stačí si iba raz dobre vybrať veľkosť a výšku podľa toho, aké máte telesné proporcie. To isté platí aj pre nosnosť stroja. Pokiaľ však chcete, aby používal rotoped aj niekto ďalší, dajte prednosť modelom, ktoré sú čo najviac prispôsobiteľné. Platí to pre nastavenie pedálov, sedadla a jeho výšky ako aj nastavenie riadidiel. Tie by mali byť nastaviteľné výškovo aj pozdĺžne.

Koľko viem investovať do kúpy a kde mám cenový strop?

Odolný rám, brzdy, záruka, hlučnosť aj robustnosť. Či už sa to niekomu páči alebo nie, tieto vlastnosti sú priamo spojené a úmerne s cenou stacionárneho bicykla. Nemožno očakávať žiadne zázraky, ak budete hľadať rotoped s cenovkou do 200 €. Áno, aj za takúto investíciu je možné nájsť kvalitný a zaujímavý model, ale len v základnom vybavení. Viac pohodlia, lepšie funkcie aj vyššia odolnosť, to chce pozerať rotopedy okolo 500 €.

Dôležité vlastnosti, parametre a funkcie rotopedu

Odpovede na niektoré otázky už máme, aspoň pokiaľ ide o orientačný výber. No zohľadniť pri výbere treba aj nosnosť, spôsob ovládania, brzdný systém, programy, reguláciu záťaže či výbavu rotopedu. Ako na to a čo pozerať, ak ste začiatočník alebo naopak už máte nejakú tú kondíciu? Zamerajte sa nielen na aktuálny stav, ale aj budúcnosť

Spôsob ovládania

Prvým dôležitým kritériom je spôsob ovládania stacionárneho bicykla. Manuálne ovládanie záťaže je jednoduché a praktické, najmä pokiaľ ešte nemáte dostatok skúseností. Áno, modely s takýmto spôsobom ovládania sú aj lacnejšie, no v tom nie je ich primárna výhoda. Sú určené pre tých, ktorí si chcú určiť záťaž jednorazovo a často ju nemeniť.

Naopak, elektronické ovládanie záťaže je vhodné pre pokročilejších športovcov. Jeho výhodou je nielen pohodlie, ale aj fakt, že si viete meniť odpor a záťaž plynulejšie, častejšie a prispôsobiť si ich svojmu tréningovému plánu. Tieto rotopedy majú výhodu aj v tom, že umožňujú meniť záťaž automaticky podľa nejakého zvoleného programu na cvičenie. Sú tak určené pre tých, ktorí budú brať cvičenie na profesionálnej úrovni.

Pochopiteľne, platí, že stacionárne bicykle s elektronickým ovládaním majú spravidla vyššiu cenovku. Je to dané aj tým, že obvykle sú vybavené hrudným pásom a teda zaznamenávajú presne vašu tepovú frekvenciu. V tejto súvislosti dokážu meniť záťaž plynulo alebo podľa nejakého zvoleného profilu tak, aby bolo cvičenie čo najviac efektívne.

Hmotnosť a typ záťažového kolesa a zotrvačníka

Tak, ako aj v prípade niektorých ďalších trenažérov podobného typu, aj stacionárne bicykle si viete zakúpiť s rôznou hmotnosťou záťažového kolesa. Mobilnejšie a mini rotopedy majú tendenciu mať túto hmotnosť nižšiu, aby boli ľahšie skladovateľné a prenášateľné. Profesionálne stacionárne bicykle naopak majú hmotnosť vyššiu.

V tomto prípade platí, že ideálny je stred. Kým najľahšie záťažové kolesá majú okolo 2 kg, tie najťažšie až 15 kg. Modely so záťažou okolo 8 až 10 kg poskytnú optimálnu kombináciu prijateľného zaťaženia aj pre stredne pokročilých a zároveň bude bicyklovanie dostatočne plynulé. Platí, že čím je hmotnosť vyššia, tým je používanie realistickejšie. Na druhú stranu, vyššia hmotnosť záťažového kolesa vplýva na hmotnosť aj cenu modelu.

Dbať treba potom aj na typ zotrvačníka. Ak ide o druh s voľnobehom, potom sú pedále so zotrvačníkom spojené pevne. Tento systém je ideálny pre spinningové bicyklovanie, ktoré si vyžaduje neustále zaberanie. Pre druhy bez voľnobehu platí, že ak prestanete šliapať do pedálov, zotrvačník pracuje ďalej. Ide o systém bežného bicykla.

Brzdný systém

Tak, ako aj v prípade klasických bicyklov, aj tu sa používa viac typov bŕzd. Najčastejšie používajú stacionárne bicykle brzdy kotúčové. Tie sa správajú tak, že brzdenie je výsledkom trenia a tlačenia doštičiek s filcom. Výhodou je jednoduchosť a cenová dostupnosť, brzdy sú tiež veľmi účinné. Na druhú stranu, doštičky treba po čase meniť.

Druhým systémom, tiež využívaným čoraz viac, je magnetický systém brzdenia. V tomto prípade je brzda prakticky nezničiteľná a brzdný účinok je výsledkom magnetického princípu. K zotrvačníku sa magnet priblíži a svojou polaritou ho zastavuje. Tento účinok môže byť ešte vylepšený a to tretím typom, elektromagnetickým brzdným systémom. Vtedy dochádza k odporu za pomoci elektromagnetickej cievky, čo je ešte účinnejšie.

Sedadlo, riadidlá a pedále

Pre použiteľnosť, pohodlie aj efektívnosť cvičenia je dôležitá konštrukcia stacionárneho bicykla. V tomto ohľade si dajte záležať na všetkých jeho častiach. Napríklad také pedále, ním väčšina ľudí venuje málo pozornosť. Chyba, ak sa dá, siahnite po kovových, sú pevnejšie. Pozerajte na to, aby boli dostatočne široké a mali aj vhodné tvarovanie.

Riadidlá by mali byť ergonomické a čo najviac nastaviteľné. Ak budete používať stacionárny bicykel iba vy, táto podmienka nie je nevyhnutná, ale snažte sa o čo najviac flexibilnejší model. Nastaviť by sa mali dať výška aj sklon riadidiel, môže to mať veľmi prospešné účinky na cvičenie. Vyššia pozícia riadidiel je vždy lepšia, ako nízka, lepšie je aj to, ak sú k vám skôr bližšie, ako ďalej. Väčšina modelov je ale univerzálnych.

Pokiaľ ide o sedadlo, tu platí to isté. Ideálne je, ak je nastaviteľné nielen na výšku, čo je už samozrejmosť, ale aj jeho horizontálne umiestnenie. Môžete tak sedadlo posunúť bližšie alebo ďalej k riadidlám. Sedadlo by nemalo byť ani príliš široké, ani príliš tvrdé no ani veľmi vláčne. Na druhú stranu, bez problémov sa dá kedykoľvek vymeniť.

Meranie tepovej frekvencie

Pre čo najefektívnejšie cvičenie je nevyhnutné, aby ste trénovali v optimálnej tepovej frekvencii. Vtedy totiž dochádza k najlepšiemu spaľovaniu kalórií a tukov a zároveň najrýchlejšiemu naberaniu fyzickej kondície. Ak chcete brať cvičenie na stacionárnom bicykli naozaj vážne, mal by váš rotoped disponovať touto funkciou.

Hoci niektoré modely umožňujú meranie aj cez riadidlá, nie je tak presné, aby sa podľa neho dalo riadiť. Potrebné je preto vybrať si také modely, ktoré disponujú hrudným pásom. Z neho sa dajú získať údaje rýchlo a presne, navyše, rotoped potom vie plynulo a automaticky regulovať záťaž. Takto vybavený bicykel má aj automatické programy pre tréning. Dosiahnete tak absolútnu efektivitu pri chudnutí.

Hmotnosť, transport a funkcie

Čo sa týka mobility, ak budete chcieť stacionárny bicykel používať na viacerých miestach, pozerajte na jeho hmotnosť. Pre ľahší transport by mal disponovať aj kolieskami, prípadne môžete skúsiť siahnuť po skladacom modely. Nevýhodou skladacích rotopedov ale býva menšia robustnosť a pevnosť, dobre preto zvážte takýto kompromis.

Pre čo najlepšie využitie, najmä v prípade pokročilejších používateľov, sú dôležité aj rôzne funkcie rotopedu. Obvykle súvisia s počítačom, ktorý by mal ponúkať viacero tréningových programov, konektivitu s mobilnými zariadeniami, detailnejšie štatistiky a možnosť ich archivácie. Čím lepšie vybavený bude, tým zaujímavejší tréning môžete mať. Pozerajte aj na funkčnosť rámu a jeho výbavu napríklad držiakom na fľašu.

Záruka a diely

Záruku veľa ľudí nerieši hneď pri kúpe, skôr naopak, toto kritérium býva v úzadí. To je ale pomerne dosť veľká chyba, nakoľko rotoped má príliš veľa pohyblivých častí a tie sa skôr či neskôr opotrebujú. Záruka je dôležitá aj v prípade drahších modelov a to najmä kvôli elektronike. Tá sa môže kaziť a jej prípadná výmena nie je lacná.

Pozerať preto treba po stacionárnych bicykloch, ktoré budú disponovať rozšírenou zárukou. Príkladom ideálnej záruky je 10 ročná záruka na rám aj jednotlivé komponenty. Okrem záruky by ste mali pri výbere zohľadniť aj známosť značky a dostupnosť servisu či dielov. Lacné alebo menej známe značky môžu mať časovo náročnejšie záručné aj pozáručné opravy. Naopak, s tými, ktoré sú na trhu vo väčšom množstve, problém nebude.

Zhrnutie: obľúbené značky, kde kúpiť a kde nekúpiť rotoped

Najmä začiatočníci majú v obľube hľadať čo najlacnejší stacionárny bicykel a to aj za cenu kompromisu v otázke pôvodu či značky. Zabudnite však určite na bazár alebo modely, ktoré viete kúpiť vo veľkých obchodných domoch. Overené značky, ako napríklad Klarfit či Capital Sports, v nich nenájdete, naopak, je tu veľa pochybných modelov.

Ak stavíte na českú značku inSPORTline, určite nespravíte chybu. Výrobca už má svoju históriu, desiatky tisíc spokojných zákazníkov a najmä, veľký výber modelov. Pre začiatočníkov, profesionálov, seniorov aj pre ľud, ktorí majú nadváhu a chudnutie. Áno, takto široká ponuka v spojení s vlastným eshopom a rozšírenou zárukou sú benefity, ktoré nemožno prehliadnuť. Rotopedy inSPORTline sú dostupné naozaj po celý rok.

Od Port

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *